Historia

Przejedziemy Polskę wzdłuż i wszerz, nie boimy się rozmawiać z Polakami i chcemy tych rozmów. One dadzą nam siłę. Ale kiedy będziemy rozmawiać, chcemy też im jasno powiedzieć, obiecać, zobowiązać się solennie, że będziemy tą formacją polityczną, która chce i konsekwentnie będzie lojalnie reprezentować ich interesy – Zbigniew Ziobro.

7 listopada 2011 roku, kilkunastu parlamentarzystów PiS powołało nowy klub sejmowy o nazwie „Solidarna Polska”. W pierwotnych założeniach, nie miał on być fundamentem dla nowej partii politycznej, ale raczej gestem solidarności ze Zbigniewem Ziobro, Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim, czyli posłami wyrzuconymi z partii Jarosława Kaczyńskiego za podjęcie prób reformatorskich. „Tworzymy klub parlamentarny Solidarna Polska, którego nazwa oprócz solidarności z naszymi skrzywdzonymi kolegami odnosi się do powrotu do źródeł zwycięskiego programu społecznego PiS z 2005 r., zakładającego solidarne państwo równych szans, bazujące na gospodarce opartej na wiedzy i redukującego rozwarstwienie społeczne” – mogliśmy przeczytać w klubowym oświadczeniu.
Dwa dni później, kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości wyrzuciło z partii wszystkich, którzy poparli tę inicjatywę.

„Czas na nowe otwarcie. Naszym celem jest zwycięstwo polskiej prawicy. Chcemy się spotkać z wyborcami” – zapowiedział wtedy Zbigniew Ziobro, dodając, że po rozmowach z wyborcami przyjdzie czas na ogłoszenie planu prowadzącego do zwycięstwa polskiej prawicy.

Od 20 listopada 2011 do 23 marca 2012 roku politycy nowo powstałego klubu wzięli udział w blisko 100 otwartych spotkaniach z wyborcami z całej Polski.

24 marca 2012 roku klub Solidarnej Polski został przekształcony w partię polityczną. W kongresie założycielskim partii wzięło udział 2 tysiące osób.

Wiarygodność powinna być znowu w cenie. Chcemy być formacją w obszarze polityki przede wszystkim wiarygodną, dotrzymującą słowa, dotrzymującą zobowiązań, tego dziś bardzo potrzeba – Zbigniew Ziobro.

26 stycznia 2013 roku zorganizowano konwencję programową nowej partii pod hasłem „Uczciwa i bezpieczna Polska”. W jej trakcie poruszono najważniejsze z punktu widzenia Polaków kwestie, takie jak reformy służby zdrowia i ułatwienia socjalne dla rodzin, mówiono też o walce z przestępczością i bezpieczeństwie obywateli. Nieudolne rządy Platformy Obywatelskiej podsumował wówczas Jacek Kurski, mówiąc: Miało się nam żyć lepiej. A jak jest? Próba legalizacji miękkich narkotyków, basen narodowy, afera Amber Gold, homozwiązki i fotoradary. Taki jest obraz rządów Platformy.”

W połowie roku Solidarna Polska nie zwalniała tempa w starciach wyborczych. Po udanych wyborach w Kazimierzy Wielkiej, w wyborach uzupełniających w Elblągu kandydaci Solidarnej Polski po raz kolejny przekroczyli prób wyborczy. Paweł Kowszyński nasz kandydat na Prezydenta Elbląga uzyskał prawie 6% poparcia, mimo iż sondaże sugerowały dla niego wynik na poziomie 1-2%.

Pod koniec czerwca w Krakowie odbyła się Konwencja Konstytucyjna. Pierwszy projekt zmian zaprezentowany ustawy zasadniczej został zaprezentowany 3 maja na placu Zamkowym w Warszawie przez Zbigniewa Ziobrę i Jacka Kurskiego. W trakcie konwencji przedstawiono kompleksowy plan zmian ustrojowych naszego państwa. W śród gości obecnych w Krakowie byli między innymi Piotr Duda Przewodniczący NSZZ Solidarność i Paweł Kukiz.

We wrześniu Solidarna Polska wzięła udział  w wyborach uzupełniających do senatu. O fotel senatora z okręgu 55 ubiegał się Kazimierz Ziobro. Nasz kandydat mimo wielu trudności i negatywnej kampanii prowadzonej przez przeciwników uzyskał bardzo dobry wynik zdobywając ponad 11 % głosów i zajmując trzecią lokatę.